• İletişim
 • Künye
 • Gizlilik ve Kullanım Koşulları
 • Anasayfa
 • Altı Haftalık Gebelik

  Hamileliğin 6. haftasına kadar, bebeğiniz baş ve kuyruk olarak kıvrık bir haldedir, ancak bu hafta bebeğinizin gövde ve boyun bölgesi büyümeye başlıyor ve kuyruk düzelmeye başlıyor.

  Bu haftada beynin ve başın oluşacağı bir yumru vardır ve sonunda kulakların, gözlerin ve burnun nerede oluşacağını görmek mümkündür.

  Ayrıca böbrekler, karaciğer ve akciğerler şekil almaya başlar. Bebeğinizin küçük kalbi dakikada 90 ila 110 kez atıyor ve şimdi çok ince bir şeffaf cilt tabakası bebeğinizi kaplıyor.

  6. haftada bebeğiniz ... Bebeğiniz bir frenk üzümü büyüklüğünde - yani yaklaşık 5mm ...

  HAMİLELİĞİN 6. HAFTASINDA VÜCUDUNUZ

  Hamilelikte artan hCG hormonı böbreklerin çalışmasını artırır. Tuvalete daha sık gitmeye başlayabilirsiniz. Genişleyen rahim de mesanenize kan akışını artırmaya başlar. Burada unutmamanız gereken şey, tüm bunlara rağmen vücudunuz ve bebeğiniz için sıvı alımınızı azaltmamanız gerekmektedir.

  Bazı kokulara karşı daha duyarlı olduğunuzu fark edebilirsiniz . Hamilelik hormonu östrojen, bu artan koku duyusuna neden olur.

  Şişkinlik ve gaz çıkarma, hamilelik hormonlarının neden olduğu hamileliğin diğer belirtileridir - bu durumdan ise progesteron, sindirimi yavaşlatmaktan sorumlu olduğu için sorumludur, böylece yediğiniz besinlerin kan dolaşımına girmek ve bebeğinize ulaşmak için daha fazla zamanı olur.

  HAMİLELİĞİN 6. HAFTASINDA YAPILMASI GEREKENLER

  Aşırı yorgun olmak sabah bulantısını daha da kötüleştirebilir, bu yüzden bol dinlenmeye çalışın.

  Yemekler arasında çok uzun süre gitmek, kızarmış yiyecekler , köri sosları, narenciye ve biraz parfüm gibi bazı kokular bulantıyı tetikleyebilir.

  Tuvalete her gittiğinizde mesanenizi tamamen boşalttığınızdan emin olun. İdrar yaparken öne eğilmek mesaneyi boşaltmaya yardımcı olacaktır.

  Pelvik taban egzersizleri hamilelik boyunca önemlidir. Bunları şimdi yapmak mesanenizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

  Bir idrar söktürücü olduğundan ve daha sık idrara çıkma isteğinize neden olacağından kafeini kesin.