• İletişim
 • Künye
 • Gizlilik ve Kullanım Koşulları
 • Anasayfa
 • Üç Haftalık Gebelik

  Hamileliğin üçüncü haftasında döllenmiş yumurta fallop tüpü boyunca uterusa doğru hareket eder. Döllenmiş yumurtanın uterusa ulaşması yaklaşık üç gün sürer, burada katı bir top halindeyken blastosist olarak bilinen sıvı dolu bir hücre topuna kadar yavaş yavaş gelişir. Blastosistin yüzeyindeki hücreler daha sonra plasentaya dönüşecek, küçük iç hücre kümesi sonunda bebeğinize büyüyecektir.

  Tek bir hücre olarak başlayan yumurta uterusa ulaştığında 100'den fazla hücrenin bir birleşimidir. Bu mikroskobik hücre topu gebeliğin ilk 8 haftasında embriyo olarak adlandırılır. Embriyo, önümüzdeki dokuz ay boyunca büyüyeceği uterusun duvarına yerleşecektir.

  Henüz hamilelik testi yaptınız mı ? Değilse, şimdi bir tane almak için harika bir zaman. Hamilelik testinizi kullandıktan ve hamile olduğunuzu öğrendikten sonra , bebeğinizin ne zaman doğacağını öğrenmek için gebelik hesaplayıcımızı kullanın.

  HAMİLELİĞİN 3. HAFTASINDA VÜCUDUNUZ

  İmplantasyon kanaması bazen embriyo rahim içine yerleştirildiğinde ortaya çıkar.

  3. HAFTADAKİ HAMİLELİK BELİRTİLERİ

  Hamileliğinizin 3. haftasında aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz

  Bir pembe veya kırmızı hafif kanamanız olabilir.

  3. haftada kramp sık görülür.

  Mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

  Göğüsleriniz biraz ağrılı veya hassas hissedebilirsiniz.

  GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

  Sigara içiyorsanız ve pes etmekte zorlanıyorsanız, sağlık bakanlığının sigara bırakma hattıyla iletişim kurmalısınız.

  Alkol hücre bölünmesini etkileyebilir, bu nedenle hamilelik sırasında içmemek çok önemlidir. İlk üç ayda alkol almanın düşük yapma riskini arttırdığı bilinmektedir.