• İletişim
 • Künye
 • Gizlilik ve Kullanım Koşulları
 • Anasayfa
 • İki Haftalık Gebelik

  Tek bir sperm tarafından döllenen tek bir yumurta, bebeğinizin başlangıcını oluşturur...

  BEBEĞİNİZ ŞİMDİ NASIL GELİŞİYOR?

  Bu haftanın sonunda, yaklaşık 14. günde yumurtlama gerçekleşecek. Bu, yumurta yumurtalıktan eşinizin spermi tarafından döllenmeye hazır olan yumurtanın, fallop tüpüne bırakılması demektir. Döllenebilmesi için yumurtaya ulaşmak ve nüfuz etmek için sadece bir sperm gerekir. Bu gerçekleştiğinde, yumurtada ani değişiklikler olur, böylece diğer spermlerin aynı yumurtayı dölleyebilmesi önlenir.

  HAMİLELİĞİN 2. HAFTASINDA VÜCUDUNUZ

  24 saat içinde yeni döllenen yumurta hızla hücrelere bölünmeye başlar. Fallop tüpünden uterusa doğru yavaş ilerlerken bölünmeye devam eder.

  Fallop tüpünden aşağı doğru bu yolculuk yaklaşık üç gün sürecek.

  Yumurtanızın döllendiği an bebeğinizin cinsiyeti de dahil olmak üzere genetik yapısının tamamlandığını biliyor muydunuz!

  2 HAFTALIK HAMİLEYKEN ŞİMDİ SANA NE OLUYOR?

  Hamilelik hormonlarınız
  Vücudunuz , yumurta bırakıldığında hamilelik hormonu progesteronunu üretmeye başlar ; Progesteron rahiminizi döllenmiş yumurta için hazırlamaya yardımcı olur.

  2 haftalık hamile karnınız
  Alt karın bölgesinde, genellikle yumurtlama zamanının bir tarafında bir twinge veya bir dizi kramp yaşayabilirsiniz. Bu ağrının bir yumurta bırakan bir yumurtalıktan geldiği düşünülmektedir ve mittelscherz veya 'orta ağrı' olarak bilinir. Vücudunuzun gebe kalmaya hazırlandığının bir işaretidir.

  Hamileliğin İkinci Haftasında Yapmanız Gerekenler

  İyi, dengeli bir diyet yemelisiniz, çünkü önümüzdeki dokuz ay boyunca bebeğiniz tüm beslenmesini sizden alacak.

  Düzenli egzersiz yaparak formda kalmak vücudunuzun hamilelik ve doğumla daha iyi başa çıkmasına yardımcı olacaktır.