• İletişim
 • Künye
 • Gizlilik ve Kullanım Koşulları
 • Anasayfa
 • Bir Haftalık Gebelik

  Aslında henüz hamile olmasanız da, vücudunuz yumurtlamaya ve hamile kalmaya hazırlanıyor . Adet döngünüzün yaklaşık beşinci gününde - bu adetinizin başlamasından beş gün sonraya denk gelir - iki yumurtalığınızdan birinde sıvı dolu bir kese (yani folikül) içinde bir yumurta olgunlaşmaya başlar.

  Vücumuzda Bir Haftalık Hamileyken Neler Olur?

  Rahim duvarları yumurtanın implante edilmesine hazırlık olarak bu dönemde kalınlaşmaya başlayacaktır. Hamilelik bu tarihten itibaren hesaplanacaktır çünkü son dönemin ilk gününün hesaplama tarihi önemlidir anlayışı Hakimdir. Ama bu iki hafta hamilelik sürecinden sayılmaz. Bu, hamilelik 40 hafta olarak sayılsa da, aslında ikinci haftanın sonuna kadar hamile kalamayacağınız anlamına gelir.

  Hamileliğin Birinci Haftasında Yapmanız Gerekenler

  İdeal olarak , gebe kalmaya çalışmadan en az üç ay önce 400mcg'lik bir folik asit takviyesi almalısınız - eğer yapmadıysanız, hemen almaya başlamalısınız.

  Sigara ve alkol sizin ve bebeğiniz için kötüdür, bu yüzden daha önce durmadıysanız şimdi lütfen bırakın.

  Pasif sigara içmek bebeğiniz için de kötüdür, bu nedenle sigara içenlerin etrafında olmaktan kaçının.

  Reçetesiz satılan ilaçlar ve bitkisel ilaçlar, doğmamış bebeğinize zarar verebilir, bu nedenle hamilelik sırasında hangi ilaçları alabileceğiniz konusunda eczacınızla ya da doktorunuzla konuşun.

  Belirli bir hastalık için reçeteli ilaç kullanıyorsanız , doktorunuz aldığınız ilacın hamilelik sırasında uygun olup olmadığını size bildirebilir. GP'nize danışmadan ilacınızı durdurmamak önemlidir.